Příručka voliče komunálních voleb 2018

Jak správně vyplnit hlasovací lístek

V pátek a sobotu 5. a 6. října proběhnou i u nás volby do obecního zastupitelstva. Protože na rozdíl od parlamentních nebo senátních voleb je zde možnost výběru napříč stranami, připravili jsme pro Vás jednoduchý návod jak se v hlasovacích lístcích zorientovat a jak zajistit, že volební lístek bude platný.

 

Hlasování v kostce:

 1. volíme 15 zastupitelů
 2. varianta A – chci dát hlas jedné straně – udělejte křížek u názvu strany
 3. varianta B – chci vybrat jenom kandidáty, které znám – udělejte křížek u jednotlivých jmen, max. 15!
 4. varianta C – chci podpořit jednu konkrétní stranu, ale známý kandiduje za jiné uskupení a tomu bych chtěl dát také hlas – udělejte křížek u vybrané strany a pak křížky a u kandidátů z jiných stran.

Na rozdíl od senátních nebo parlamentních voleb nemá každé uskupení vlastní volební lístek, ale všechny se nachází na společné listině. Volit můžete buď konkrétní uskupení nebo uskupení, nebo jednotlivé kandidáty, případně obojí. Zastupitelstvo Psár a Dolních Jirčan má 15 členů. Volič má tedy „15 hlasů“.

 • Nejjednodušší (a vlastně nejjistější) variantou je vybrat celou stranu či uskupení. V tom případě se všech 15 vašich hlasů promítne do 15 kandidátů strany. Vybrat ale smíte POUZE 1 stranu!
  • Je-li na hlasovacím lístku označena volební strana křížkem ve čtverečku v záhlaví jejího sloupce a současně jsou označeni kandidáti této volební strany křížkem v rámečku před svým jménem, k označení kandidátů se nepřihlíží.
 • Další variantou je napříč kandidátkami ručně vybrat 15 jmen a ty zakřížkovat. Zde je ale nezbytně nutné dát pozor na počet křížků. Uděláte-li jich více než 15, je hlasovací lístek neplatný!
 • Další možností je kombinace, při které vyberete jednu stranu či uskupení a k tomu jedno či více jmen z jiných stran či uskupení. V tom případě hlas získají konkrétní kandidáti resp. jejich strany, a všechny zbývající obdrží vybraná strana či uskupení Dáte-li například hlas straně B a současně zaškrtnete 3 kandidáty ze strany A a 2 kandidáty ze strany C, pak strana B získá 10 hlasů, strana C 2 hlasy a strana A získá 3 hlasy.
  • Je-li na hlasovacím lístku označena volební strana křížkem ve čtverečku v záhlaví jejího sloupce a současně jsou označeni kandidáti této volební strany křížkem v rámečku před svým jménem, k označení kandidátů se nepřihlíží.

Pokud Vám to připadá složité, můžete si hlasování vyzkoušet nanečisto na simulátoru hlasovacího lístku na adrese http://psary.cz/clanek/simulator-volebniho-listku-komunalni-volby

 

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Vyplňte správnou odpověď